Свет

Стотици Етиопјани се пријавуваат за борба во Украина на страната на Русија

Секое рано утро се создаваат редици пред руската амбасада во главниот град на Етиопија, Адис Абеба. Привлечени од гласините на социјалните мрежи, млади и стари мажи доаѓаат со надеж дека ќе се борат за Русија во Украина, пренесува Ројтерс.

Апликациите во Етиопија започнаа пред две недели. Неколку стотици мажи сега се пријавуваат дневно. Сепак, нема докази дека Етиопјаните биле испратени во Украина, ниту пак е јасно дали некогаш ќе бидат испратени. Човекот кој излезе од амбасадата и преку преведувач им се обрати на волонтерите на руски, рече дека Русија засега има доволно сили, но дека ќе ги контактира доколку им треба повеќе.

Вчера беше објавено соопштение од руската амбасада во кое се наведува дека тие не регрутираат борци и дека Етиопјаните кои се појавија пред амбасадата биле добронамерни, изразувајќи „солидарност и поддршка за Руската Федерација“. Етиопското Министерство за надворешни работи ја поздрави руската изјава за, како што тврди, „побивање на неоснованите извештаи за регрутирање на руските вооружени сили“. Од друга страна, украинската амбасада во Адис Абеба упати прашања до властите во Етиопија. Етиопија ги повика сите страни во војната да се воздржат и не гласаше за резолуцијата на Генералното собрание на ОН со која се осудува нападот врз Украина.

Но, многумина во Етиопија изразија солидарност со Русија, која има блиски односи со Москва уште од советската ера. Гласините на социјалните мрежи за исплата на 2.000 долари за приклучување и можности за работа во Русија по војната поттикнаа некои од мажите кои стојат во ред да аплицираат. Многу делови на Етиопија се растргнати од конфликти, при што годишната инфлација се движи околу 30%. Оваа нација лоцирана во Рогот на Африка е во војна со регионот на Тигар помогнат од соседна Еритреја.

„Подготвен сум да ја поддржам руската влада и за возврат, откако ќе заминам, ќе добијам бенефиции“, рече Лета Кибру пред амбасадата. „Животот во Етиопија станува тежок“, тврди 30-годишниот уличен продавач, кој рече дека се повлекол од етиопската армија во 2018 година и дека сега продава облека и мобилни телефони. „Она што ми треба е живот во Европа“, вели Лета. Тој вели дека слушнал за исплата од 2.000 долари од пријатели кои се регистрирале пред него. Двајца други во редот му рекоа на дописникот на Ројтерс дека виделе објави на Фејсбук во кои се наведува дека амбасадата собира регрути. Гласините се појавија по извештаите на весниците во март дека рускиот претседател Владимир Путин дал зелено светло на 16.000 доброволци од Блискиот Исток да бидат распоредени заедно со бунтовниците поддржани од Русија да се борат во Украина.

Related posts

Leave a Comment