Свет

Стотици илјади французи на нозе против фашистичките ковид мерки, четврт викенд по ред (ВИДЕО)

Стотици илјади луѓе протестираа низ Франција четврта сабота по ред против воведувањето на задолжителна санитарна пропусница за влез во ресторани и барови, како и за патување со автобус, воз и авион.

Француското министерство за внатрешни работи објави дека очекува ист број демонстранти како и минатата сабота, повеќе од 200.000.

Организирани се митинзи во 150 градови низ земјата, а протести се одржуваат бидејќи францускиот претседател Емануел Макрон апелира до граѓаните да се вакцинираат против коронавирус.

Франција, протест, санитарни пропусти, коронавирус

 

Протести беа организирани во повеќето градови, вклучувајќи ги Париз, Лил, Тулон, Бордо, Нант, Колмар, Марсеј, Тулуз и Перпињан.

Санитарната пропусница, кој вклучува доказ за вакцинација, прележаност на вирусот или негативен тест за коронавирус , е задолжителен од 21 јули за влез во културни институции и објекти за забава, како што се музеи, театри или кина во кои не се сместени повеќе од 50 луѓе.

Related posts

Leave a Comment