Регион

СУВЕРЕНИСТИТЕ ВО СРБИЈА БАРААТ ПОНИШТУВАЊЕ НА ,,ЛАЖИРАНИТЕ ИЗБОРИ”

ДЈБ: Протестите треба да имаат заедничка цел да ги соборат лажните избори 1

Претседателот на движењето „Доста је било“ (ДЈБ), Саша Радуловиќ денеска оцени дека протестите во Србија влегоа во фаза во која сите треба да застанат зад едно барање, и додаде дека ова барање треба да биде соборување на „лажираните избори“, затоа што од тоа ќе следи се друго што граѓаните го сакаат.

„Барањата на луѓето се различни. Вучиќ да си оди,  РТС да почне да известува објективно, нека се смени Кризниот штаб, нека се казни бруталноста на полицијата, нека се спасат Косово и Метохија. Некои се исто така против присилна вакцинација. „Но, сите барања имаат еден заеднички корен, а тоа е владата да признае дека ги фалсификувала изборите“, рече Радуловиќ на прес-конференција.

Тој рече дека ДЈБ практично докажал на критичен број избирачки места дека владата ги фалсификувала неодамна одржаните избори со фалсификување на записникот од избирачките места.

„Ако ова се признае, тие го губат собранието, тие ја губат владата и ја губат власта. Не можат да потпишат ништо. Што ќе сториме следно, ќе се договориме кога ќе ја постигнеме таа прва цел. Ако сега почнеме да се расправаме за тоа што да се случува следно и ако почнеме да поставуваме нереални цели, ќе ја расипеме енергијата на протестот. „Целта е да се соборат лажираните избори, бидејќи сè друго следи од тоа“, рече тој.

Радуловиќ рече дека владата во моментов се обидува на секој начин да ги легализира изборите.

„Затоа претседателот на Српската напредна странка оди кај Меркел и Макрон и моли да му се признаат фалсификуваните избори. За возврат, тие бараат признавање на Косово. „Тој тргува со нашите национални интереси за да ги признаат неговите лажирани избори“, рече Радуловиќ.

Тој ги повика граѓаните да продолжат со собирање пред парламентот и овие протести да бидат мирни, затоа што сите обиди за упад во зградата на Собранието не водат кон ништо и на надлежните органи им даваат причина да реагираат со сила против народот.

Лидерот на ДЈБ најави дека во вторник, во 13:30 часот, движењето ќе организира митинг пред Управниот суд со цел да им испрати порака на судиите на тој суд дека нема да им дозволат да ги „верификуваат изборите“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!