Свет

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Берлин: Германците излегоа на улица и рекоа „не“ (ВИДЕО)

HAPŠENJA I SUKOBI SA POLICIJOM NA ANTI-KOVID PROTESTIMA U BERLINU: Demonstranti probali da probiju KORDON!

 

Берлин – Денеска во Берлин се одржаа протести против пандемиските ограничувања.На улиците беше напнато, а во неколку наврати имаше судири меѓу демонстрантите и полицијата.Според организаторите, собирот повика на „слобода и обновување на основните човекови права“.

Полицијата објави дека неколку демонстрации се забранети. Исто така, беа најавени контра-демонстрации.

Претходно, илјадници луѓе излегоа на улиците на германската престолнина, а многумина од нив се судрија со полицијата во знак на протест против пандемиските прописи воведени од владата.

Иако ова лето беа олеснети некои ограничувања, Германците се уште треба да носат маски на јавни места и да се придржуваат кон другите мерки против пандемијата.

 

Related posts

Leave a Comment