Регион

Судир меѓу грчки и турски воен брод во Средоземното Море

SUDARILI SE GRČKI I TURSKI RATNI BROD U MEDITERANU! Oglasilo se grčko ministarstvo odbrane!

Грчки и турски воени бродови се судрија во источниот Медитеран, соопшти грчкото Министерство за одбрана, опишувајќи го настанот како „несреќа“.

Во текот на оваа недела, тензиите на релација Атина – Анкара пораснаа откако Турција испрати истражувачка компанија придружена со воени бродови со цел мапирање на делот од медитеранското дно, каде се верува дека се наоѓаат наоѓалишта на нафта и бензин.

И двете држави го бараат правото на тој дел од Медитеранот, така што за денеска е закажана средба на шефовите на дипломатијата на земјите членки на ЕУ.

Турски истражувачки конвој се движеше низ водите помеѓу Кипар и грчкиот остров Крит, а нивната навигација беше набљудувана и надгледувана од грчки воени бродови.

Во еден момент за време на маневарот, дошло до судир помеѓу грчки и турски воен брод.

„Тоа беше несреќа“, изјави грчки извор за Ројтерс .

Турција не го коментираше инцидентот во Медитеранот, но претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани со одмазда против секој што ќе се осмели да нападне турски истражувачки брод.

Loading...

Related posts

Leave a Comment