Свет

Судот ја отфрли тужбата на Трамп против Хилари Клинтон

Американскиот суд вчера ја отфрли тужбата на Доналд Трамп против неговата ривалка Хилари Клинтон на изборите во 2016 година, тврдејќи дека обвинувањата на поранешниот републикански претседател дека Демократите сакале да ги наместат изборите поврзувајќи ја неговата кампања со Русите.

При отфрлањето на тужбата на Трамп во четвртокот вечерта, судијата на јужниот окружен суд на Флорида, Доналд Мидлбрукс, рече дека тужбата не бара „ослободување од каква било правна штета“ и дека судот „не е соодветен форум“ за поплаките на поранешниот претседател.

„Тој сака да се пофали со политички манифест од 200 страници во кој се наведени поплаките против оние што му се спротивставија“, рече Мидлбрукс во пресудата.

Во март, Трамп ја тужеше Клинтон, која беше кандидат на Демократската партија во 2016 година, и неколку други демократи за наводно „рекетирање“, „заговор за извршување на штетни лаги“ и други тврдења во тужба од 108 страници, во која се повторува долгата листа на обвинувања што тој постојано ги изнел. преку медиумите.за време на четиригодишниот претседателски мандат.

Тој побара компензација и казнена отштета, велејќи дека потрошил повеќе од 24 милиони долари за „одбранбени трошоци, правни такси и поврзани трошоци“.

Судијата Мидлбрукс во пресудата рече дека Трамп предолго чекал да ја поднесе својата тужба и дека го надминал рокот на застареност на неговите барања.

Во пресудата понатаму се наведува дека Трамп не успеал да докаже дека бил повреден од какви било невистини, истакнувајќи дека многу од изјавите на обвинетиот се „јасно заштитени со Првиот амандман“ на американскиот Устав.

Меѓу другите обвинети се и демократскиот претставник Адам Шиф, кој водеше една од постапките за импичмент на Трамп во Претставничкиот дом на САД, и поранешниот британски разузнавач Кристофер Стил.

Стил составил извештај кој бил доставен до ФБИ и до медиумите пред изборите во 2016 година.

Претставници на американското разузнавање и други претставници на американската влада ја обвинија Русија за мешање во изборите. Москва негираше дека се меша во кампањата.

Related posts

Leave a Comment