Политика

„Сè е подготвено за напад“: Пентагон трупа заеднички оперативни сили во Европа

Ruska vojska, američka vojska

САД продолжуваат да го зголемуваат своето воено присуство долж границите со Русија. Пентагон во наредните месеци ќе формира две нови единици во Европа за „спротивставување на агресијата на Кремљ“. Кои се нивните главни задачи?

Во Вашингтон сметаат дека комбинираните оперативни сили (Multi-DomainTask Force, MDTF) и командата за управување со воени операции (Theater Fires Command, TFS) му даваат на НАТО решавачка предност во потенцијален вооружен судир со Русија .

Пробивање до забранетата зона

Американските генерали признаваат дека Русија има нумеричка предност пред Алијансата на западните граници, може да повлече значителен број војници во регионот во најкус можен рок и е многу подобро подготвена за вооружен конфликт. Северноатлантскиот сојуз е особено загрижен за енклавата Калининград. Тие тврдат дека Москва создала една од „ забранетите зони “ (Anti-Access / AreaDenial, A2 / AD).

Во Соединетите држави, овој термин се однесува на територија која е добро заштитена со моќен систем за противвоздушна одбрана, противбродски ракети, копнени и оперативно-тактички ударни системи со долг дострел, како и современи средства за електронско војување.

Според НАТО, западната армија, авијацијата и морнарицата би претрпеле големи загуби во случај на конфликт во таа зона. А2 / АД на Калининград може да се потисне само ако Алијансата го вклучи целиот свој потенцијал, а Русија се воздржи од употреба на тактичко нуклеарно оружје. Земјите кои учествуваат во операцијата ќе претрпат огромни загуби во луѓе и опрема.

Затоа Американците решија да постапуваат поинаку. Веќе неколку години тие работат на создавање помали формации , заеднички  оперативни групи , кои имаат за цел да ги разбијат „забранетите зони“. Составот и бројот на овие единици зависи од големината на борбената операција и нејзините карактеристики. Нивните главни ударни сили се ракетни системи, ракети со голема прецизност и, во перспектива, хиперсонично оружје.

„Европската здружена оперативна група ќе се состои од артилерија, ракети со голем дострел, сложени противвоздушни (противавионски) и противракетни (ПРО) одбранбени системи, разузнавачки единици, специјалисти за електронско војување, сајбер безбедност и вселенски комуникации. Распоредувањето на новата формација сериозно ќе ја зголеми нашата способност да дејствуваме во сите домени (средини) и ќе ја комбинираме огнената моќ на земјите од НАТО во единствен субјект “, се вели во официјалното соопштение на копнените сили на САД во Европа.

Единици на иднината

Во периодот на закани, МДТФ ќе се занимаваат со информирање во интерес на сите групи на НАТО лоцирани во Европа. Ќе ги идентификува непријателските позиции за противвоздушна одбрана, местата на концентрација на армијата и насоките на движење на воената опрема. Војниците на оперативните групи ќе се занимаваат со кибер диверзии паралелно, ќе ги „гушат“ средствата за комуникација и командување. Следниот чекор е напад врз клучните воени инфраструктурни објекти.

Беше организирана специјална команда за управување со воени акции за поддршка на европскиот МДТФ . Тоа е аналитички и команден центар кој ги одредува потенцијалните цели. Војниците континуирано ќе го следат движењето на непријателската армија со помош на беспилотни летала со долг дострел и вселенски сателити, а целта ќе ја имаат со ударно оружје – ракети и артилериски комплекси. Според командантот на американската армија во Европа, генерал Кристоф Каволи, ТФЦ „ ќе стане клучен елемент на операции со повеќе дострели во големи конфликти“.

Како што потенцираа во Пентагон, составот на обете единици од околу 500 војници е обучен и подготвен за реализација на борбените задачи. Се очекува МДТФ да стапи на должност во септември, а ТФЦ еден месец подоцна. ТФЦ ќе биде преместен во базата Визбаден во Германија. Засега е непознато каде ќе се наоѓа постојаната база на заедничките оперативни групи.

Првата единица МДТФ беше организирана во 2018 година. Се користи за тестирање на ветувачки тактички и технички решенија што ќе ги применуваат други слични единици. Групата беше доделена на американската армија Пацифик во Пацификот и учествуваше во најголемите меѓународни поморски вежби РИМПАЦ -2018. Покрај европските единици МДТФ, во 2021 година, Американците планираат да распоредат и дополнителна група во регионот на Пацификот и друга на Арктикот.

Руски одговор

Најновите воени подготовки на земјите-членки на НАТО не поминаа незабележано. Говорејќи на седницата на Советот на министри за одбрана-учесници на Организацијата на договорот за колективна безбедност ( ООК ), рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека Москва внимателно го следела движењето на армијата на Северноатлантскиот сојуз во близина на границите со Русија.

„Акциите на Соединетите држави и НАТО во европскиот регион за зголемување на воената подготвеност на армијата и зајакнување на присуството придонесуваат за зголемување на воената опасност. Воената инфраструктура се модернизира, интензитетот на оперативната и борбената борбена готовност расте, а се реализира и американскиот концепт „четири на триесет“, рече Шојгу.

Концептот „четири на триесет“ , споменат од министерот, предвидува распоредување на 30 баталјони на Алијансата, 30 тактички авијациски ескадрили и 30 воени бродови во Источна Европа во рок од 30 дена . Во случај на вооружен судир со Русија, единиците ќе ги поддржат силите за брза реакција на НАТО и ќе поминат низ пукнатините на непријателската одбрана создадени од МДТФ, ТФЦ и другите офанзивни единици на Алијансата.

Меѓутоа, Русија има со што да одговори на агресивните активности на НАТО . Шојгу потсети дека Москва извршила голема проверка на борбената готовност на единиците на западните и јужните воени области. Во најкус можен рок, две армии комбинирано оружје и три единици во воздухот беа распоредени на западните граници на земјата.

После вежбите, оваа моќна група беше распоредена во базата. Сепак, Русија и покажа на Северноатлантската алијанса способност да реагира на заканите и да се подготви за војна побрзо отколку што очекуваше Западот.

Related posts

Leave a Comment