Свет

Твитер ја угаси сметката на Руската амбасада поради разобличувањето на „Белите шлемови“

 

Твитер ја суспендираше официјалната сметка на руската амбасада во Сирија, откако објави видео со кое ги критикува обвинувањата од самонаречена хуманитарна група за спасување „Бели шлемови“ за присуството на руската војска во сириската провинција Идлиб.

„Твитер ги суспендира сметките што ги кршат правилата на Твитер“ е се што од Твитер одговорија, без образложение зошто е суспендирана сметката @RusEmbSyria.

Сметките на руските амбасади во Велика Британија и Канада, во меѓувреме, останаа активни, иако објавија и фотографии и видеа критични за активноста на „Белите шлемови“.

Руската амбасада во Јужна Африка, пак, укажа на фактот дека Твитер ја угаси сметката на руската амбасада во Сирија „откако објави фактичка критика на Белите шлемови“, цитирајќи го руското Министерство за одбрана.

Суспензијата доаѓа неколку дена откако руското Министерство за одбрана објави на својата страница на Твитер, видео со кое се докажува дека пазарот во областа Маарат ал Нуман во сириската провинција Идлиб е неоштетен и целосно оперативен.

Твитот беше одговор на наводите на „Белите шлемови“ дека пазарот е „уништен“ од руските воздушни напади на 22 јули.

„На 26 јули 2019 година, руските беспилотни летала ја снимаа областа за да ги проверат извештаите за„ уништувањето “на пазарот во Маарат ал Нуман. Како што може да се види во рамките добиени со објективна контрола, нема знаци на уништување во областа “, се вели во твитот.

Претходно, руското Министерство за одбрана негираше неодамнешен извештај на Ројтерс, во кој се тврди дека Русија неодамна испрати свои копнени трупи и специјални сили во северозападната сириска провинција Идлиб да се борат заедно со сириската армија против опозицијата.

„Тврдењата дека руските„ копнени трупи “и„ специјалните сили “, наводно, учествуваат во воените операции во провинцијата Идлиб (Сирија), раширени од британската информативна агенција Ројтерс, се уште една лага. Нема руски „копнени трупи“ во Сирија и никогаш немало “, се вели во соопштението на Министерството.

Сириската и руската влада во неколку наврати ги обвинуваа „Белите шлемови“ за спроведување на голем број провокации во Сирија за употреба на хемиско оружје со цел да се создаде инцидент со „лажно знаме“ каде што е вмешана сириската влада и на западните земји да им обезбеди веродостоен изговор за интервенција во Арапската Република.

Озлогласената НВО во повеќе наврати е разоткриена за сценирање и снимање напади со лажно знаме, вклучително и оној од минатиот април, кога „Белите шлемови“ објавија снимки на кои беа прикажани лекари во болниците во Дума, кои лекуваат пациенти кои страдале од наводниот хемиски напад, што го започнала сириската армија.

Дамаск жестоко ги негираше овие обвинувања, осудувајќи го нападот како изведена провокација за да се оправда потенцијалната интервенција од странство.

Минатата година, руското Министерство за надворешни работи во изјавата рече дека „има многу докази кои докажуваат дека Белите шлемови се практично гранка на терористичката организација ал-Нусра *, која е вклучена во списокот за санкции на УНСЦ“.

„Сигурни сме дека сите ќе го видат, порано или подоцна, оригиналното лице на Белите шлемови. Ги повикуваме нивните западни спонзори да ги реализираат работите како што се и да престанат да ги бранат оние што се вистински провокатори и екстремисти “, се истакнува во соопштението.

Related posts

Leave a Comment