Тенис

„Тенисерите почнуваат да се обединуваат“: Британецот Мареј не поддржа отстранување на Русите и Белорусите од Вимблдон

„Тенисерите почнуваат да се обединуваат“: Британецот Мареј не поддржа отстранување на Русите и Белорусите од Вимблдон

Поранешниот прв светски рекет Енди Мареј не ја поддржа одлуката на Вимблдон да ги отстрани Русите и Белорусите од натпреварувањето, а Шпанецот Рафаел Надал таквиот чекор го нарече нефер. Тенисерите го кажаа своето мислење на Мастерсот во Мадрид каде АТП и ВТА планираат да разговараат за можни санкции против организаторите на Вимблдон.

Веста за отстранувањето на Русите и Белорусите од Вимблдон останува една од најдискутираните во тениската јавност и секако беше една од главните на Мастерсот во Мадрид, каде дојдоа водечки спортисти од целиот свет. Според гласините, токму во Шпанија оваа недела претставници на АТП и ВТА, по разговорот со играчите, планираат да одлучат за санкции против организаторите на Грен слем турнирот.

Фактот дека меѓународните асоцијации нема да стојат настрана беше објавено минатата недела. Сепак, колку ќе бидат строги мерките зависи, меѓу другото, и од ставот на Советот на играчи на АТП, во кој моментално има 11 лица, меѓу кои и Енди Мареј и Рафаел Надал. Затоа, пред сè, нивното мислење за отстранување на Русите и Белорусите беше од интерес за новинарите.

И двајцата тенисери не ги поддржаа организаторите на Вимблдон.

„Мислам дека ова е неверојатно тешка ситуација. Разговарав со некои руски играчи, со некои Украинци. Многу ми е жал за спортистите на кои им беше забрането да играат и разбирам дека ова ќе им биде неправедно. Но, познавам и некои луѓе кои работат на Вимблдон и знам во каква тешка ситуација се наоѓаат и тие… Сочувствувам со организаторите на Вимблдон, сочувствувам со играчите и сите кои беа погодени од тоа во Украина. Едноставно ми е тешко да зборувам за тоа. Не поддржувам суспензија на играчите“, ги цитира зборовите на Мареј Дејли Мејл.

Рафаел Надал исто така смета дека е погрешно отстранувањето на спортистите од Вимблдон. Според него, организаторите можеле да донесат каква било друга одлука, британската влада само препорачала одредени чекори, но не инсистирала на нив.

„Ми се чини многу неправедно кон моите руски колеги. Тие не се виновни за ова што се случува сега за време на војната. Жал ми е за моите колеги. Би сакал сè да биде поинаку “, призна Шпанецот.

Ако зборуваме за можни мерки на АТП и ВТА, тогаш најтешка би можела да биде трансформацијата на Вимблдон во егзибициски турнир, на кој не се доделуваат поени за рејтингот на спортистите. И покрај радикализмот, првиот човек на ФТР, Шамил Тарпишчев предвидува таков развој на настаните.

„Натпреварите допрва ќе се одржуваат, бидејќи таму има многу пари, но овој факт ќе влијае на останатите. Ова ќе биде преседан за сите други турнири. Згора на тоа, никогаш немало тенисер што одбил да игра со нашите момци. Ова кажува многу “, го цитира порталот Чемпионшип Тарпишчев.

Сепак, поверојатно изгледа компромисното решение, во кое бодовите на Русите и Белорусите ќе бидат замрзнати или на некој начин повторно пресметани. Како што истакна Србинот Новак Ѓоковиќ, има многу опции како да се продолжи, а најважно е денес да се најде најоптималната.

„Мојот став не е променет: не ја поддржувам оваа одлука. Ова, според мене, е едноставно неправедно и погрешно. Верувам дека сега советот на играчите и раководството на турнејата ќе треба да размислат заедно со спортистите и да го најдат најдоброто решение во оваа ситуација: дали да заштедат поени, да заштитат, да отстранат 50% или да смислат нешто друго “. изјави србинот.

Иако АТП и ВТА се уште размислуваат како да ја направат вистинската работа, во Русија позитивно гледаат на она што се случува во тенискиот свет. Значи, 18-кратната шампионка на СССР Ана Дмитриева особено високо го ценеше чинот на Мареј, забележувајќи го значењето на неговото мислење.

„Прекрасно е, тој е многу авторитетен, шампион и заштитно лице на Вимблдон, победник на Олимписките игри токму таму, на тие терени. Се надевам дека неговите зборови ќе вродат со плод. Сепак, се проценува дека околу 50 луѓе биле суспендирани од Вимблдон. Чувствувам дека тенисерките почнуваат да се обединуваат во една единствена одлука, тоа е трогателно “, рече Дмитриева во интервју за Спорт-Експрес.

И заменикот на руската Државна дума, Дмитриј Свишчев, очекува дека позицијата на Мареј, Надал и други еминентни спортисти ќе влијае на одлуката на организаторите на Грен слем турнирот.

„Здравиот разум секогаш ќе победува. Русофобичната хистерија ширум светот нема да донесе ништо добро ниту за спортот, ниту за уметноста. Односите со луѓето треба да останат во секој случај. Сега Европејците и Американците се обединуваат против Русија, но обичните луѓе и воопшто спортистите добро знаат дека спортистите не треба да бидат жртви на политички интриги и здруженија. Многу тенисери веќе кажаа дека не треба да има дискриминација по националност “, рече Свишчев.

Задоволен од зборовите на Мареј и победникот на два турнири од серијата „Мастерс“ Андреј Чесноков. Според него, поранешниот прв рекет на светот пред се мисли на односите во заедницата.

„Тој е добар човек, мораме да му се поклониме. Луѓето доаѓаат, луѓето се интересираат. Земете го истиот Медведев, кој не е многу популарен. Луѓето сè уште доаѓаат да го видат бидејќи е врвен тенисер. Без него, Вимблдон малку избледе “, смета тој. 

Related posts

Leave a Comment