Свет

Тепачка за Зејтин во Франција(ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа тепачка за литар зејтин во супермаркет во Франција.

Војната во Украина предизвика сериозен дефицит на масло за јадење на светскиот пазар, бидејќи е прекината преработката на семки од сончоглед, како и извозот, што влијае на обемот на испораките.

Украина со 51 отсто и Русија со 27 отсто се најважните извозници на сончогледово масло во светот.Многу земји веќе ја ограничија продажбата на масло по литар на два литри по купувач во маркетите, а полиците и покрај ограничувањата се веќе празни.Едно такво видео кое наводно покажува недостиг во Франција се прошири на социјалните мрежи. Видеото покажува група луѓе кои се обидуваат да обезбедат барем едно шише сончогледово масло, што доведе до тепачка и крадење.

Related posts

Leave a Comment