Регион

Тирана, десетици уапсени во улицата Џорџ Буш

 

Албанската полиција соопшти дека по опозициските демонстрации што се одржаа во неделата, беа уапсени вкупно 42 лица обвинети за насилство врз полицијата и државните институции. Претходно беше објавено дека десет полицајци и демонстранти беа повредени за време на конфликтот во Тирана.

“Врз основа на докази, записи и извештаи од местото на настанот, како резултат на настаните на улицата Џорџ Буш беа уапсени 42 лица,” изјави албанската полиција. Еден ден после судирот на демонстрантите со безбедносните сили во центарот на Тирана уште 17 лица беа уапсени за “учество во нелегални собири”.

Полицијата интервенираше со водени топови и со солзавец во време кога група демонстранти се обиделе да се доближат до зградата на парламентот.

Протестите со месеци ја тресат Албанија а од САД и ЕУ стигнуваат апели до противниците на владата на Еди Рама да се воздржат од насилство.

Поддржувачите на опозицијата, предводени од Демократската партија, се собраа пред зградата на владата, обвинувајќи го премиерот Еди Рама за корупција и врски со организираниот криминал. Тие бараат од Рама да поднесе оставка и да формира преодна влада, која ќе спроведе предвремени парламентарни избори.

Related posts

Leave a Comment