Свет

ТРАГЕДИЈА ВО КЕНИЈА: Седум деца загинаа во рушење на училиште (ВИДЕО)

 

Најмалку седум деца се загинати утрово кога се сруши училиште во главниот град на Кенија Најроби, соопштија официјалните лица.

 

Владиниот портпарол Сајрус Огуна изјави дека 57 студенти биле пренесени во болница и  дека повеќе од 10 сè уште се во срушената зграда.

Службите за итни случаи се на лице место, како и родители на децата и многу други луѓе.

Не е познато зошто се срушила училишна зграда изградена од метал и дрво.

 

Related posts

Leave a Comment