Свет

Трамп: Авганистан може да биде избришан од Земјата за неколку дена, но “Не сакам да убивам 10 милиони луѓе”

 

 

Администрацијата на Трамп се обидува да постигне договор со талибанците за американското повлекување од Авганистан.

“Можам да победам во таа војна за една недела. Авганистан ќе биде избришан од земјата … буквално за 10 дена”, рече Трамп во понеделникот, кога се состана со пакистанскиот премиер Имран Кан во Белата куќа. 

“Не сакам да одам по тој пат”, додаде претседателот. “Не сакам да убијам 10 милиони луѓе”. 

Трамп додаде дека очекува Пакистан да им помогне на САД да ги повлечат своите војници од Авганистан.

“Ние сме таму веќе 19 години, ние работевме како полицајци, а не како војници”, рече тој.

Имран Кан изрази надеж дека за неколку недели авганистанската влада ќе се согласи да седне на директни разговори со талибанците.

Во јануари американскиот мировен пратеник Залмај Калилзад рече дека договорот со талибанците за повлекување на американските трупи е постигнат “во принцип”. Но, некои отворени прашања остануваат да се решат.

Состанокот на Трамп со  Кан беше наменет за подобрување на односите меѓу двете земји, кои имаа негативно влијание од конфликтот во Авганистан. Минатата недела администрацијата и Конгресот на Трамп истакнаа дека помошта за Пакистан ќе биде суспендирана доколку земјата не даде конкретни резултати во борбата против терористите кои имаат упоришта во нивната земја. 

За време на состанокот во Белата куќа, Трамп изјави дека неговата земја би можела да ја врати помошта за Пакистан, во зависност од резултатите што Авганистан ќе ги постигне во својата војна против тероризмот, а исто така понуди помош за Исламабад во обидите да ги поправи врските со Индија, вели Ројтерс .

Related posts

Leave a Comment