Свет

ТРАМП: Америка треба да се согласува со Русија, наместо да ја турка во прегратките на Кина!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави треба да ги регулираат односите со Русија, наместо да ја охрабруваат се поблиску да соработува со Кина.

– Треба да правиме бизнис со Русија, треба да се согласуваме со неа, наместо да ја туркаме во прегратките на Кина. Нема ништо полошо од приближување на Русија и Кина. А тие се принудени да бидат заедно “, изјави Трамп за„ Фокс њуз “.

Според поранешниот американски лидер, тој „добро се согласувал“ со рускиот претседател Владимир Путин, и покрај фактот што „истрагата за Русија“ ги нарушила односите со Москва.

– Многу добро се сложував со претседателот Путин, тој ми се допаѓаше исто како јас на него. Тоа е добро, а не лошо – изјави Трамп.

Трамп додаде дека се согласувал и со кинескиот претседател Си Џинпинг – барем до избувнувањето на пандемијата на вирусот корона.

Да потсетиме, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден воведе санкции против шест руски технолошки компании, а исто така протера и десет руски дипломати. Во соопштението се прецизира дека американското Министерство за финансии воведе санкции против 32 правни и физички лица кои наводно „се обиделе да влијаат на американските претседателски избори во 2020 година и извршиле други акти на дезинформација и мешање“.

Loading...

Related posts

Leave a Comment