Свет

Трамп ги критикуваше изборните механизми за пребројување на гласовите

ТРАМП НЕЗАДОВОЉАН БРОЈАЊЕМ ГЛАСОВА: Поново критикује изборне механизме

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно ги критикуваше американските изборни механизми, особено начинот на броење на предвремените гласови и оцени дека дополнителното време за пребројување на десетици милиони гласови по денот на изборите, 3 ноември, ќе биде „несоодветно“.

Додека Трамп изрази сомневање за гласањето по пошта, неговиот ривал, демократот Џо Бајден, повика на единство за време на неговиот изборен митинг во државата Џорџија, која се смета за повеќе наклонета во корист на републиканците и сегашниот претседател.

Експертите проценуваат дека броењето на повеќе од 45 милиони гласови добиени по пошта може да трае неколку дена, па дури и недели, што значи дека победникот, сигурно, нема да биде познат веднаш по затворањето на избирачките места на 3 ноември, пренесува Ројтерс.

Иако изборните нерегуларности се ретки за време на изборниот процес во САД, Трамп постојано повторуваше дека масовното гласање по нарачка неизбежно води до поголеми злоупотреби, но не обезбеди докази за неговите тврдења, па затоа демократските претставници, активисти и приврзаници изразија длабока загриженост дека Доналд Трамп нема да биде подготвен да прифати изборен пораз, додека самиот Џо Бајден дури рече дека ова е неговиот најголем страв.

Според важечките прописи и податоци од организацијата Изборен проект на САД, сојузните држави не дозволуваат официјално пребројување на гласовите се додека не се затворат избирачките места, пренесува Танјуг.

Досега, предвременото гласање беше спроведено од повеќе од 68,5 милиони Американци, што е скоро половина од вкупниот број гласови од последните избори, во 2016 година.

Поранешниот претседател Барак Обама беше на денешниот митинг на Бајден во Орландо, Флорида, и оттаму апелираше до демократите да излезат на гласање во што поголем број.

„На последните избори делувавме самозадоволни и не смееме да ја повториме таа грешка оваа година. Луѓето беа малку мрзливи, тие сметаа дека битката е однапред добиена и погледнете што ни се случи. Овој пат не смееме да го дозволиме тоа “, рече поранешниот американски претседател Барак Обама.

Related posts

Leave a Comment