Свет

Трамп го нарече Бајден „државен непријател“

Поранешниот претседател се нафрли на неговиот наследник за таргетирање на поддржувачите на МАГА

Доналд Трамп го означи американскиот претседател како „ државен непријател “, тврдејќи дека говорот на Џо Бајден бил „ најзлобниот, најомразен и нај раздорувачки што некогаш го одржал “ еден американски лидер.

Говорејќи на митинг во саботата во Вилкс-Бар, Пенсилванија, поранешниот претседател го обвини Бајден дека ги „ оцрнил “ 71 милион гласачи кои го поддржаа Трамп за време на претседателските избори во 2020 година.

Во четвртокот, Бајден тврдеше дека Републиканската партија била „ доминирана, водена и заплашена од Доналд Трамп и републиканците од МАГА “, кои ги обвини дека претставуваат „ екстремна идеологија “ и претставуваат „ закана за оваа земја “.

„ Тој е непријател на државата, ако сакате да ја дознаете вистината. Непријателот на државата е тој и групата што го контролира која кружи околу него “, рече Трамп.

„ Патем, следното утро заборави што рече “, се потсмеваше Трамп, предизвикувајќи смеа кај публиката. Тој, исто така, го обвини Бајден дека е „ когнитивно нарушен и во никаква состојба да ја води нашата земја “.

Во петокот, Џо Бајден возврати на неговите забелешки на МАГА, велејќи дека „не смета дека ниту еден поддржувач на Трамп е закана за земјата “.

Говорот на Трамп беше негов прв јавен настап по рацијата на 8 август во која ФБИ заплени „ строго доверливи “ документи од неговата резиденција во Мар-а-Лаго.

Потегот на агенцијата за спроведување на законот покрена кривична истрага против Трамп за потенцијални прекршувања на Законот за шпионажа и дополнителни статути кои се однесуваат на попречување на правдата и уништување на досиеја на федералната влада. Засега не е покренато обвинение против поранешниот претседател или неговиот тим.

За време на својот говор на митингот, Трамп го осуди претресот како „травестија на правдата “, предупредувајќи дека ќе предизвика „ повратна реакција каква што никој досега не видел “.

„ Не може да има поживописен пример за многу реални закани од американската слобода од пред само неколку недели, видовте, кога бевме сведоци на една од најшокантните злоупотреби на моќ од која било администрација во американската историја. 

Related posts

Leave a Comment