Свет

ТРАМП ГО ОБВИНИ ОБАМА ЗА ПРЕДАВСТВО

Trump Calls on Senate to Investigate Obama, Bettors Dismiss ...

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини неговиот претходник Барак Обама за предавство, велејќи дека ја шпионирале неговата изборна кампања во 2016 година.

„Тоа е државно предавство. Тие прислушкуваа, беше речено во наводници и значеше современи методи на шпионажа. Тие ја шпионираа мојата кампања, што го кажав одамна. „Излезе дека бев во право“, рече Трамп во интервју за CNB News.

Трамп во повеќе наврати изјави дека американските разузнавачки служби ја шпионирале неговата изборна кампања во 2016 година. Истрагата против Трамп ја водеше ФБИ во 2016-2017 година за време на  претседателот Барак Обама. Тие се обидоа да утврдат дали Трамп, тогашниот претседателски кандидат, бил во заговор со руските власти со цел да победи на изборите. Ова подоцна го испита независниот специјален обвинител Роберт Милер, кој во есента 2019 година заклучи дека нема докази дека постои „руско-американски заговор“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!