Свет

Трамп го охрабри Џонсон да ја изнесе земјата надвор од Унијата, како што беше планирано на 31 октомври, и покрај тоа што сè уште нема договор со ЕУ

 

Американскиот претседател Доналд Трамп ја засили силната поддршка за британскиот премиер Борис Џонсон, откако тој ја изгуби поддршката  во парламентот поради Брегзитот на Велика Британија и излегувањето од ЕУ на 31 октомври.

Трамп го охрабри Џонсон да ја изнесе земјата надвор од Унијата, како што беше планирано на 31 октомври, и покрај тоа што сè уште нема договор за раскинување со ЕУ.

Јасна порака

– Борис Џонсон е мој пријател и нема сомнение дека ќе ги среди сите. Не грижете се за него. Го гледав утрово на телевизија. Тој се бори и тој знае како да победи. Тој ќе биде добро “, рече Трамп.

Британскиот премиер е во дефанзива, откако во два наврати го загуби  мнозинството во парламентот. Прво, пратениците, меѓу кои и 21 одметници од владејачката Конзервативна партија, го усвоија законот за спречување на Брегзит на 31 октомври без договор со ЕУ, по што мнозинството го отфрли барањето на премиерот за предвремени парламентарни избори на 15 октомври.

Оставка на братот на Борис

Законот за спречување на Брегзит, донесен од членовите на Долниот дом на британскиот парламент, ќе се најде  денес во Домот на лордовите.

Помладиот брат на британскиот премиер Борис Џонсон, Џо Џонсон, вчера поднесе оставка на функцијата министер во британската влада, најавувајќи дека ќе поднесе и оставка како пратеник, наведувајќи ги како причина конфликтите меѓу семејната лојалност и националниот интерес.

Related posts

Leave a Comment