Свет

Трамп го смени шефот на Пентагон

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека Марк Еспер е отстранет од позицијата министер за одбрана и шеф на Пентагон.

Трамп му се заблагодари на Еспер за досегашната работа и најави дека вршител на должноста директор ќе биде Кристофер Милер.

Досега Милер беше шеф на центарот за борба против тероризмот, а Трамп наведе дека тој одлично ќе ја извршува таа работа.

 

Related posts

Leave a Comment