Свет

Трамп е вакциниран со Фајзер и има намера да прими трета доза

Во интервју за Yahoo Finance Live, тој истакна дека го сторил тоа пред да заврши неговиот претседателски мандат.

„Се вакцинирав со вакцината Фајзер и би бил среќен да се вакцинирам со која било вакцина“, рече Трамп.

За време на претседателската администрација на Трамп, беше формирана програма со која се планираше финансиски да ги поддржи компаниите Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson во развојот на вакцината против коронавирус. Собрани се 18 милијарди долари, но Фајзер успеа да ја развие вакцината иако не ги доби овие пари.

Тој потсети дека во есента минатата година, среде изборната кампања, тој се зарази со коронавирус.

“Бев заразен и прилично добро се опоравив од вирусот. Мислам дека не бев под притисок, како што објавија медиумите. Знаете, тие секогаш се обидуваат да ви го отежнат тоа. Не беше пријатно, но јас бев заразени “, рече Трамп.

Неговата сопруга Меланија беше вакцинирана во јануари оваа година, а јавноста беше информирана за тоа два месеци подоцна. Трамп нагласи дека не очекува пандемијата на коронавирус да трае толку долго.

Говорејќи зошто сака да се вакцинира со третата доза од вакцината, тој рече дека чувствува дека тоа е неизбежно.

Related posts

Leave a Comment