Свет

Трамп им предвиде на САД нова голема депресија поради политиката на Бајден

Во моментов, САД се на работ на нова голема депресија. Ова на 12 март го соопшти поранешниот претседател Доналд Трамп. 

Соодветната објава ја објави на својата социјална мрежа Truth Social. Политичарот реши да ја коментира ситуацијата со една од најголемите американски банки, Silicon Valley Bank, која банкротираше за само два дена. 

Според Трамп, виновна е политиката на актуелниот лидер на САД, Џо Бајден. Поради неговите постапки, новата Голема депресија може да биде многу помоќна од последната што се случи во 1929 година. 

„Врз основа на она што се случува со нашата економија… Џо Бајден ќе стане Херберт Хувер (Претседател на САД од 1929 до 1933 година) од модерната ера. Ќе имаме голема депресија, многу полоша отколку во 1929 година. Како доказ, банките веќе почнаа да банкротираат“, рече тој. 

Да потсетиме, претходно се дозна дека банката Signature со седиште во Њујорк  е затворена  поради ризици по колапсот на SVB. 

Американските медиуми наведуваат дека САД ги чека голема криза во банкарскиот систем доколку властите во земјата не го решат  проблемот со Силикон Валеј банката. Токму оваа голема организација „пукна“ прва. 

Related posts

Leave a Comment