Свет

Трамп му се закани на својот сопартиец Рон Де Сантис: Ако се кандидираш, ќе откријам нешто за тебе!

РАЗДЕЛ МЕЃУ РЕПУБЛИКАНЦИТЕ, ТРАМП ВРИЕ ОД Гнев!  Му се закани на близок соработник: Ако се кандидираш за функција, ќе откријам нешто за тебе

 

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го предупреди гувернерот на Флорида Рон Де Сантис да не се кандидира за претседател во 2024 година, велејќи дека тоа ќе и наштети на Републиканската партија.

 

Мислам дека би згрешил. Мислам дека базата не би го сакала тоа – изјавил поранешниот претседател за Фокс њуз, а пренесува Би-би-си.

Ако ДеСантис ја објави својата претседателска кандидатура, Трамп вели дека ќе открие „работи за него што нема да бидат многу ласкави – за него знам повеќе од кој било, освен можеби неговата сопруга“.

Тој не откри детали, но Трамп претходно се закани дека ќе објави штетни информации за ривалите. И двајцата, наводно, неофицијално најавија претседателски кандиди и најверојатно се претенденти за републиканската номинација.

Коментарите на Трамп дојдоа само неколку часа од среднорочните избори во САД во вторник, кои одлучуваат за контролата на Конгресот, на кои Де Сантис, ѕвезда во подем на цврстата десница, беше реизбран за гувернер на Флорида.Поранешниот американски претседател ја нарече новата републиканска ѕвезда во подем „Рон ДеСанктимониус“ на митинг во текот на викендот.

Може да се повреди“

„Не знам дали се натпреварува. Мислам дека ако се натпреварува, може многу да се повреди. Навистина верувам дека може сериозно да се повреди“, изјави Трамп за Фокс. „Мислам дека тоа не би било добро за забавата.

Подоцна, сепак, тој го опиша својот потенцијален противник како „добро момче“ и негираше дека меѓу нив имало тепачка. „Нема кавги со мене, и јас сум многу напред на изборите“, рече тој.

 

 

ДеСантис е релативно нов во политиката, но се искачи на национално значење откако стана гувернер на Флорида во 2019 година. Тој се позиционираше како ентузијастички поддржувач на конзервативизмот, а многумина го сметаат за најверојатниот кандидат за замена на Трамп .

Трамп , кој е жител на државата Флорида, им рече на новинарите собрани пред гласачкото место претходно во вторникот дека гласал за ДеСантис.

ДеСантис е цврсто отворен за потенцијална претседателска кандидатура, но шпекулациите се многубројни. Трамп, пак, во понеделникот рече дека ќе даде „многу голема најава“ на 15 ноември.

Related posts

Leave a Comment