Свет

ТРАМП НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Емили Марфи и ГСА не одредуваат кој ќе биде следниот претседател на САД

Biden May Win, but Trump Remains the President of Red America | The New  Yorker

Доналд Трамп демантираше дека се сложил да му ја предаде власта на Бајден

Тој реагираше на писмото на Американската агенција за општи работи (GSA), со кое го известила новоизбраниот претседател Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го започне процесот на формална транзиција, се вели во писмото на шефицата Емили Марфи, објавено од Си-Ен-Ен.

Тој на својот Твитер профил напиша:

Запомнете, ГСА беше извонредна и Емили Марфи заврши одлична работа, но ГСА не одредува кој ќе биде следниот претседател на Соединетите држави.

Со тоа тој го негираше тврдењето на медиумите дека ја потврдил одлуката за започнување на транзицијата.

Истовремено конгресменот Пол Госар најави дека борбата за докажување на изборниот фалсификат од страна на демократите продолжува во Мичиген и Аризона.

Related posts

Leave a Comment