Свет

Трамп остро го осуди враќањето на задолжителното носење маски: Нема да ги маскираме своите деца, не се предаваме на ковидот

Jan 6 Committee Chair May Subpoena Donald Trump

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп остро ги осуди новите обврски за носење маски во затворени простории и во училишта, без оглед на статусот на вакцинација објавен од Американскиот центар за контрола на болести ЦДЦ. „Нема да ги вратиме, нема да ги маскираме нашите деца“, рече Трамп.

Доналд Трамп го критикуваше повторното воведување на таквите обврски и ги повика Американците да ги игнорираат.

„Нема да се враќаме. Нема да ги маскираме нашите деца. Џо Бајден и неговата администрација не научија ништо од минатата година. Храбрите Американци научија како да живеат безбедно и одговорно и да возвратат удари. Не му се предавајте на ковидот. Не дозволувајте ова да се случи со нашите деца или нашата земја. „Рече Трамп.

Директорката на ЦДЦ, Рошел Воленски, рече дека децата и наставниците треба да носат маски за време на нивниот престој во училиштата, пренесува Њујорк Тајмс.

„Без разлика дали се вакцинирани или не, сите Американци кои живеат на локации каде што има многу заразени луѓе треба да носат маски. Тоа во моментов се однесува на околу 63,45 проценти од американските области “, прецизира директорот на Американскиот центар за контрола и превенција на болести.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!