Свет

ТРАМП ОСТРО ЗА ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ НА ТАЈВАН: Сè што ќе допре се претвора во хаос! Кина е последното нешто во кое треба да се вклучи!

ТРАМП ОРГОТ ЗА ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ: Сè што ќе допре се претвора во хаос!  Кина е последното нешто во кое треба да се вклучи!

Поранешниот американски претседател се согласува дека САД немаат место во кинеско-тајванската криза.

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп , ја критикуваше Ненси Пелоси околу најавите за можна посета на Тајван.

Официјален Пекинг ја предупреди Пелоси дека, доколку дојде, тоа ќе значи преминување на линијата, што ќе бара контрамерки.Трамп посочи дека Кина е последното нешто во кое треба да се вклучат САД, велејќи дека Пелоси може само да предизвика хаос, пренесува The Hill.

Хаосот во Кина е последното нешто во што треба да се меша – тоа само ќе ја влоши ситуацијата. Се што ќе допре се претвора во хаос – Трамп не ја поштеди американската политичарка.

Со ова Трамп се спротивстави на ставот на некои членови на неговата партија кои ја поддржаа Пелоси, наведувајќи дека таа се залага за одбрана на демократијата и човековите права.

Републиканецот Стив Шабо, шеф на тајванската Конгресна група, истакна дека САД треба да застанат во солидарност со Тајван и да не се поклонуваат на желбите на кинеската влада.

Од друга страна, Бајден, кој на почетокот беше портпарол на американското мешање во националните интереси на Кина и вети дека ќе го вооружи Тајван за да се брани од Кина, сега ја фрли топката, велејќи дека сега не е вистинскиот момент за посетата на Пелоси. , пренесува The Hill.

Related posts

Leave a Comment