Свет

Трамп остро : Подготвен сум да ја уништам турската економија

Претседателот на Соединетите држави Доналд Ј. Трамп Поаѓање

 

Трамп рече дека ќе ги зголеми тарифите на турскиот челик на 50 проценти и веднаш ќе ги запре преговорите за трговски договор од 100 милијарди американски долари

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот ја обвини Турција го загрозува животот на цивилите и се заканува на мирот и безбедноста во Сирија и ги најави претстојните санкции врз турските власти и економијата.

– Турските акции ја забрзуваат хуманитарната криза и создаваат услови за потенцијални воени злосторства. Подготвен сум брзо да ја уништам турската економија ако турските лидери продолжат со нивниот опасен и погубен план “, рече Трамп. 

Покрај извршната наредба за санкционирање на сегашните и поранешните функционери вклучени во „дестабилизирачките активности во североисточна Сирија“, Трамп рече дека ќе ги зголеми тарифите на турскиот челик на 50 проценти и веднаш ќе ги запре преговорите за трговскиот договор од 100 милијарди американски долари, пренесува РТ.

Related posts

1 comment

DLM 15/10/2019 at 17:27

… а рече ли Штумпф дека ќе ја затвори Инџирлик, дека тоа печурките ќе ги префла во Северџистан (Кривољак) или некаде другаде на сигурно!!!???
… и вие најдовте вест да пренесуете, човекот е шарлатан, единствено добро е што со неговиот избор се откажа-презакажа WW3 за некои подобри времиња (онаа Килари да беше избрана сите ќе не печеше на скара), за се друго е труба!

По некое време повторно ќе се јави со изјава дека САДистите ги пакуваат коферите и го напуштат Блискиот Исток, а веднага потоа и дека доларот умре! -слава му!

Ако можете пренесете ја најновата колумна на Мирка Велиновска (објавена на дудинка.орг) има многу интересни информации, на тој начин тие информации ќе станат достапни за повеќе Македонци!

Reply

Leave a Comment