Свет

Трамп поведе во колебливите држави : Може ли да се претпостави кој е идниот претседател на САД?

US election 2020: Fact-checking Trump and Biden on Covid - BBC News

Првите анкети покажуваат дека републиканскиот кандидат е поблизу до победата

Според анкетата, Трамп го презеде водството во Невада, каде Трамп загуби од Хилари Клинтон пред четири години. Најновата анкета на Трафалгар, објавена утрово, му дава на Трамп предност од 0,7 проценти во однос на Бајден во Невада.

На втората анкета објавена од Трафалгар порано денес, Трамп имаше предност од 2,1 поен во однос на Бајден во Флорида, односно 49,4 проценти во споредба со Бајден 47,3 проценти.

Третото истражување, објавено утрово, му дава на Трамп предност од 4,3 проценти во Џорџија. Според анкетата, се предвидува Трамп да победи во таа држава со 49,7%.

Според Трафалгар, Трамп поведе и во Охајо, Мичиген и Северна Каролина.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!