Свет

Трамп покрена тужба против Фејсбук, Твитер и Гугл

Доналд Трамп

 

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денес објави дека ќе поднесе колективна тужба против Фејсбук, Твитер и Гугл, за неговата долгогодишна битка за слобода на говорот со гореспоменатите гиганти за технологија, за кои тврди дека погрешно го цензурирале.

– Денес, заедно со Институтот за прва политика на Америка, поднесувам, како водечки претставник на класата, тужба против големите технолошки гиганти, вклучувајќи ги Фејсбук, Твитер и Гугл, како и нивните извршни директори. Марк Цукерберг, Сундар Пичаи и Џек Дорси – тројца навистина фини момци – им рече Трамп на новинарите во неговиот голф-клуб во Бедминстер.

Врвните технолошки компании во земјата станаа извршители на незаконска, неуставна цензура, додаде 75-годишниот републиканец, кому му беше забрането да објавува на Фејсбук и Твитер, откако неговите приврзаници упаднаа во Капитол на 6 јануари.

Related posts

Leave a Comment