Свет

Трамп : Русија испрати помош на САД за борба против COVID-19

Трамп: Русија испрати американска помош за борба против COVID-19

Според американскиот лидер, руската страна ја испратила потребната медицинска опрема.

За да помогне во борбата против коронавирусот во САД, Русија испрати голем авион со медицински материјали, изјави Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа.

„Русија ни испрати многу, многу голем авион со медицинска опрема, и ова е многу кул“, вели американскиот лидер.

Покрај тоа, тој истакна дека е пријатно изненаден што другите земји ги поддржуваат  Соединетите држави.

„Мислам дека на крајот ќе станеме посилни. Научивме многу “, рече Трамп.

Американскиот претседател не откри детали за тоа што точно испратиле земјите за да помогнат во борбата против опасната инфекција, пишува Интерфакс.

Related posts

Leave a Comment