Свет

Трамп: САД се во сериозна поради претресите во Мар-а-Лаго

На кој начин Доналд Трамп ја изградил империјата и станал богат?

Трамп смета дека САД биле во опасност поради претресите во Мар-а-Лаго, што предизвикало голем бес во општеството

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп проговори за претресите што беа извршени во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида. Трамп смета дека овие пребарувања предизвикале бес во општеството, карактеристично за многу опасни времиња. 

„Земјата е во многу опасна ситуација. Гневот е поголем од кога било поради сите махинации, вклучително и најновата. Години на измами и лов на вештерки, а сега ова. Ако можеме да направиме нешто, јас и мојот тим сме подготвени да го направиме тоа “ , рече поранешниот претседател во интервју за Фокс њуз. 

Тој, исто така, истакна дека владата го искористила спроведувањето на законот за да упадне во неговиот дом.

„Никогаш немало такво нешто како органите на прогонот да упаднат во домот на поранешен претседател на САД, има огромен бес во земјата – досега невиден, освен во многу опасни времиња“, додаде Трамп.

Покрај тоа, бизнисменот ветил дека ќе и помогне на Америка. 

„Никогаш не сум видел нешто слично. Многу опасно време за нашата земја. Ќе направам се што е можно да и помогнам на земјата“, заклучи Трамп. 

Рација на ФБИ на Трамп

На 8 август, околу сто  офицери  на ФБИ извршија рација во имотот на Трамп во Мар-а-Лаго  . Американскиот неделник „Њујорк тајмс“ посочи дека претресите би можеле да бидат  поврзани со документи кои екс-претседателот наводно ги зел од Белата куќа. Сепак, Вашингтон соопшти дека не  е свесен  за ситуацијата.

Поранешниот американски разузнавач Скот Ритер посочи дека вистинската причина за претресите би можела да биде  популарноста на Доналд Трамп  меѓу американските граѓани. Во исто време, синот на поранешниот шеф на САД, Ерик Трамп, нагласи дека немало известување за претстојниот претрес, а истрагата можеби е  поврзана со барање од  Националната управа за архиви и евиденција.

Related posts

Leave a Comment