Свет

ТРАМП : Сакам САД да имаат добри односи со Русија затоа што е паметнa

Соединетите држави ќе воспостават добри односи со Русија затоа што е паметнa “, рече Доналд Трамп.

По разговорите со финскиот претседател Саули Нинистен, тој понатаму  во Белата куќа истакна:

„Би било добро да се приближиме кон Русија, без оглед на тековните домашни политички превирања кај нас во САД“.

Поради неговите политички противници во земјата, тој не ја пропушти можноста да каже дека никој во американската историја не бил толку суров кон Русија колку него.

Претседателот на Соединетите држави процени дека Украина бшее најкорумпираната земја во светот до моментот кога Владимир Зеленски дојде на власт.

Тој ја нарече украинската корупција „колосална“:

„Не сакав да давам пари на таква корумпирана земја. Сепак, ја деблокирав воената помош на Киев на барање на републиканскиот сенатор Роб Портман и некои други конгресмени. Како и да е, мразам што САД е единствената земја која плаќа некому. И во таа смисла, ние сме земја губитник долги години. Европските земји треба да дадат повеќе за Украина “.

Американскиот лидер ја нарече Украина голем, широк и убав ѕид меѓу Русија и Европа “.

Related posts

Leave a Comment