Свет

Трамп: Украина требаше да се договори со Путин, да се откаже од НАТО, да го предаде Крим и да избегне инвазија

Anhörungen zur Kapitol-Attacke: Wie Trump sich an die Macht klammerte |  tagesschau.de

Трамп рече дека не верува оти Путин „некогаш имал намера“ да започне војна со Украина, но дека сега „попрво би ја имал целата земја кога започна“.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека Украина требало да склучи договор со претседателот Владимир Путин за да ја спречи руската инвазија на земјата.

Трамп на подкастот на Клеј Тревис и Бак Секстон предложи дека Украина можела да се „откаже“ од Крим или да се согласи да не се приклучи на НАТО.

Предлозите на поранешниот американски лидер дојдоа откако беше прашан што мисли за фотосесијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата сопруга Олена во Vogue.

„Веројатно не е најпаметната работа“, рече Трамп и повтори дека војната во Украина „никогаш немаше да се случи“ доколку тој сè уште беше претседател.

„Тој [Путин] не би го направил тоа со мене. Тој не би го направил тоа. Во најмала рака, требаше да се договорат“, рече Трамп. „Можеа да се откажат од Крим. Тие можеа да направат нешто со НАТО, „Во ред, не одиме во НАТО“, а вие би имале држава, бидејќи верувам дека Путин сакаше да направи договор“, рече Трамп.

„А сега мислам дека не сака да се договори. Мислам дека е многу потешко да се направи договор. Тој го дига во воздух целото место. Мислам, тој ќе го преземе целото место, тажно е тоа што се случи со Украина. Многу, многу тажно“, додаде тој.

Трамп рече дека не верува оти Путин „некогаш имал намера“ да започне војна со Украина, но дека сега „попрво би ја имал целата земја кога таа започна“.

Трамп додаде дека испраќањето руски војници и опрема долж границата со Украина пред војната е тактика на „големи преговори“, но дека сега наместо договор, светот гледа разнесени станбени згради и многу жртви.

„И кога ќе ги погледнете тие згради кои се целосно изгорени, сите тие луѓе се мртви. Вие изгубивте многу луѓе. Тоа е договор што можеше да се направи“, рече Трамп.

 

Related posts

Leave a Comment