Свет

Трамп ја тужеше Хилари Клинтон: Го поврзуваше со Русија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја тужеше Хилари Клинтон за поврзување со Русија,  велејќи дека се обиделе да ги наместат изборите поврзувајќи ја неговата кампања со Русија.

 

Низа поплаки

Тужбата вклучува серија поплаки кои републиканецот Трамп постојано ги покренуваше во текот на неговите четири години во Белата куќа, откако ја победи Хилари Клинтон во 2016 година. Во исто време, Трамп тврди дека неговиот изборен пораз во 2020 година од демократскиот претседател Џо Бајден беше резултат на широко распространета измама.

– Дејствувајќи заедно, обвинетите злонамерно се здружиле да измислат лажна приказна дека нивниот републикански противник Доналд Џеј Трамп бил во дослух со странска непријателска држава – тврди поранешниот претседател во тужбата од 108 страници поднесена пред федералниот суд во Флорида.

Во тужбата, меѓу другите обвиненија, се наведува и „рекетирање“ и „заговор“. Претставникот на Хилари Клинтон не одговори на барањето за коментар.

 

Се бара отштета

 

Со тужбата се бара отштета и кривична одговорност. 

Трамп рече дека бил принуден да ги сноси трошоците во износ што ќе се утврди на судењето, но се знае дека тие се повеќе од 24 милиони долари и дека продолжуваат да се акумулираат, во форма на трошоци за одбрана, правни такси и поврзани трошоци.

Related posts

Leave a Comment