Свет

Трамп: Ќе ја преземам Белата куќа порано отколку што мислите, тоа ќе биде нешто многу посебно (видео)

Trump advances dangerous disinformation campaign as more states move to  restrict the vote - CNNPolitics

Во новата кампања за прибирање средства за Републиканската партија, поранешниот американски претседател Доналд Трамп вети дека ќе ја „врати“ Белата куќа и дека републиканците ќе ја преземат контролата над двата дома на Конгресот „порано од колку што некои мислат“. Тоа ќе биде нешто многу посебно, додаде Трамп. Со таа изјава ги испровоцира критичарите.

Снимка од изјавата на Трамп беше објавена на Јутјуб каналот на Комитетот на националниот републикански сенатор во петокот, кој собира средства, а беше испратена до донаторите во саботата.

Критичарите го опишаа последното ветување на поранешниот американски претседател како „пореметено“ и „опасно“, а видеото се прошири на социјалните мрежи.

Пораката на Трамп дојде пред конвенцијата на Републиканската партија во Северна Каролина во саботата вечерта, кога тој ја обвини администрацијата на Бајден за „уништување“ на земјата. 

“Единствената работа која (демократите) ја имаат е да се држат заедно. Тие немаат луѓе како нас кои одат сами и го прават она што треба “, рече Трамп.

Додека кружат гласини за политичката иднина на Трамп, тој во петокот ги алармираше критичарите кога во едно интервју рече дека можеби е заинтересиран да се кандидира за Конгресот во блиска иднина.

 

Related posts

Leave a Comment