Свет

Трансхуманистот Илон Маск го предизвика Путин на двобој, влог Украина!

Elon Musk and tech leaders call for UN ban of 'killer robots' and AI weapons

Најбогатиот човек на планетата Илон Маск се огласи на својот Твитер профил со порака испратена до рускиот претседател Владимир Путин.

„На овој начин го предизвикувам Путин на индивидуална борба“, напиша Маск, делумно на латиница, делумно на кирилица и додаде:

„Влогот е Украина.

Неговиот твит предизвика бројни коментари, а многумина се запрашаа дали се шегува.

Маск претходно одби да ги блокира руските државни медиуми.

Тој изјави дека некои влади, но не и украинската, му наредиле на неговиот сателитски широкопојасен сервис Старлинк да ги блокира руските извори на информации и медиумски куќи.

„Нема да го направиме тоа освен ако не сме на целта. Извинете, ние сме апсолутни поддржувачи на слободата на говорот“, напиша Маск на својот Твитер профил.

Сепак, тој испорача сателити Starlink во Украина за да и помогне на земјата која Русија ја нападна.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!