Свет

Триесет и осум повредени во експлозиите во Джержинск Русија,четири лица во сериозна состојба

 

Бројот на лица повредени во експлозиите во фабриката за експлозивни материјали Кристал во градот Джержинск во рускиот регион Нижњи Новгород се искачи на 38 лица, соопшти прес-службата на руското Министерство за вонредни ситуации.

“Вкупно 38 лица беа повредени, четворица од нив се во сериозна состојба”, соопшти прес-службата. Состојбата на 25 жртви е оценета како умерено тешка. Девет лица имаат помали повреди. Немаше жртви.

Во меѓувреме, медицински извор  за ТАСС изјави дека бројот на жртвите би можел да расте. “Луѓето продолжуваат да бараат медицинска помош”, рече изворот.

Во саботата неколку експлозии, веројатно, од муниција, се случија во продавницата во фабриката Кристал, по што избувна пожар. По експлозиите започнаа  истражни кривични постапки.

 

Related posts

Leave a Comment