Свет

Тулси Габард : Бевме излажани за војната во Ирак

 

Кандидатката за претседателски кандидат од редовите на демократите и сенатор од Хаваи, Тулси Габард, во дебатна емисија на ЦНН  во средата вечер рече дека нацијата и војската биле „излажани“ за потребата да одат во војна со Ирак.

„Направив лоша проценка верувајќи му на претседателот Џорџ  Буш помладиот, кога тој велеше дека  го сторил тоа за да влезат меѓународни инспектори во Ирак и да ги натера ООН да се согласат“.

Но, кога модераторот на Си-Ен-Ен се сврте кон Габард посочувајќи ја како „лицето на сцената што служеше“ во Ирак, Габард изјави: „Сите лажевме“.

„Ова е предавство … предавство на американскиот народ“, рече таа. „За мене, за моите колеги членови на воените сили,  нè излажаа дека  Садам Хусеин имал оружје за масовно уништување и работел со Ал Каеда, претставувајќи закана за американскиот народ“.

„Проблемот е во тоа што сегашниот претседател продолжува да нè предава“, обвини таа. „Со текот на годините, не само што не ја победивме Ал-Каеда, која денес е посилна од 11.09., туку нашиот претседател ја поддржува Ал-Каида“.

Related posts

Leave a Comment