Свет

Тулси Габард: Во Украина ќе ни се повтори Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден нема да успее во Украина поради немањето јасни цели, изјави поранешната конгресменка Тулси Габард за Фокс њуз.

 

Администрацијата на Бајден не можеше да утврди кои се задачите на (Вашингтон) во овој конфликт. „Можеме да ги погледнеме Авганистан и Ирак – многу неодамнешен пример за тоа што се случува кога немате одредена цел на мисијата“, рече таа.

Американскиот народ, соочен со висока инфлација и зголемени цени на основните производи, има право да знае колку милијарди долари ќе му помогнат на Киев.

Во позадината на руската специјална операција за заштита на Донбас, која започна на 24 февруари, САД и сојузниците од НАТО продолжуваат да ја снабдуваат Украина со оружје. Ден претходно шефот на Белата куќа потпиша предлог-закон за доделување воена, економска и хуманитарна помош за Киев во износ од околу 40 милијарди долари.

Москва постојано укажува на обидите на Западот да го одложи конфликтот со снабдување со оружје на вооружените сили на Украина. Руското Министерство за одбрана предупреди дека складиштата за муниција ќе станат легитимни цели на Воздухопловните и вселенските сили во Украина.

Related posts

Leave a Comment