Свет

Тулси Габард ги повика демократите да го следат нејзиниот пример

Поранешната американска конгресменка Тулси Габард ги повика демократите да ја напуштат партијата, која според неа е контролирана од „разбудени, фанатични идеолози“. Самата Габард си замина минатата недела, нарекувајќи ги лидерите „елитистичка кабала на воинборци“.

Говорејќи со водителот на Фокс Њуз, Шон Ханити во петокот, Габард рече дека доживеала „голема реакција и гнев“ од „разбудените, фанатични идеолози кои ја контролираат денешната Демократска партија“ кога ја објави својата одлука да ја напушти партијата порано во неделата.

Габард, која демократите долго време ја обвинуваа дека застанала на страната на нивните републикански противници, рече дека одлучила да замине поради поддршката на нејзината поранешна партија за „анти-белиот расизам“, отворените граници, прогонот на нивните политички противници и поттикнувањето странски конфликти.

Поранешната хавајска конгресменка му кажа на Ханити дека добила неколку позитивни пораки од демократите „кои се чувствуваат охрабрени и инспирирани дека и тие не мора да се самоцензурираат и да се прикриваат во аголот од страв да не бидат набркани или извалкани или да ја загубат работата“.

 

 

 

 

,Демократите ја создадоа оваа култура на страв“ , продолжи таа, повикувајќи ги умерените во партијата да се „засилат“ и да си заминат. На оние „кои се чувствуваат лошо како мене поради денешната Демократска партија, заминете, тргнете напред и ставете ја нашата земја на прво место“ , ги замоли таа.

Габард служеше четири мандати на функцијата од 2013 до 2021 година и се натпреваруваше на прелиминарните избори на Демократската партија во 2020 година на платформа фокусирана на надворешната политика. Во текот на нејзината првична кампања, таа беше означена како апологет на сирискиот претседател Башар Асад и „марионета“ на рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи сугерираше дека САД му дозволија на Асад да се бори против терористите на Исламската држава во Сирија и да бара соработка наместо конфликт со Русија.

Во последниве години, Габард најде заеднички јазик со конзервативни експерти како Ханити и колегата водител на „Фокс“, Такер Карлсон, споделувајќи го презирот на Ханити за прифаќањето на трансродовата идеологија од страна на демократите – што таа ја нарекува негирање на „објективната реалност“ – и анти- интервенционизам .

Сепак, многу републиканци во Вашингтон ја поддржуваат кампањата предводена од демократите за вооружување на Украина, а јастребите како Линдзи Греам од Јужна Каролина отворено повикуваат на атентат на Путин. Ханити ја притисна Габард дали САД имаат „морална обврска“ да интервенираат во конфликтот. Габард инсистираше на тоа дека единствената обврска на САД е „да се стави крај на оваа војна што е можно побрзо“.

Related posts

Leave a Comment