Свет

Турската војска би ја напуштила Сирија доколку се постигне мировен договор

 

Турската армија ќе ја напушти сириската територија откако ќе се постигне спогодба за конфликтот таму, рече во петокот турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за време на неговата посета на Норвешка.

„Ако се најде политичка спогодба во Сирија, нашата армија ќе се повлече. Сепак, сега режимот на претседателот Башар ал Асад не верува во политички договор“, каналот НТВ го цитираше министерот.

На почетокот на јули, администрацијата на Ердоган ги постави своите планови за спроведување воена операција во северна Сирија. Анкара ги смета курдските вооружени групи лоцирани таму како закана за националната безбедност.

Чавушоглу исто така рече дека Русија ја уверила Турција дека сириската армија нема да ги нападне турските набудувачки пунктови во гувернијата  Идлиб.

„Русија ни гарантираше дека силите на сирискиот режим нема да ги нападнат нашите набудувачки пунктови во Идлиб“, го цитираше весникот „Милијет“.

На 19 август, конвој на турската армија се најде под напад во овој регион додека се упатуваше кон набудувачките пунктови. Конвојот патувал по автопатот Алепо-Дамаск и, според сириското Министерство за надворешни работи,тој носел оружје за опозициските бунтовници во градот Кан Шајхун, каде што во тоа време била сириската армија. Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека сириските воздушни сили го извршиле нападот.

Во 2017 година беше создадена северната зона за деескалација во гувернијата Идлиб и граничните области Алепо, Латакија и Хама. Сега таму има 12 турски набљудувачки пунктови.

Related posts

Leave a Comment