Свет

Турската војска не мирува : Напад врз сириските сили кои жестоко возвратија(ВИДЕО)

Turska vojska

Припадници на терористички групи, поддржани од турската војска, убиле најмалку двајца војници на сириската арапска армија (ССА) на северот на провинцијата Ал-Рака.

Според локалните медиуми, бунтовниците лансирале неколку артилериски гранати на позициите на ССА во селото Аин Иса.

Според последните информации, двајца сириски војници загинале во првиот инцидент, а никој друг не бил убиен.Сепак, ова не беше единствениот инцидент во Сирија, бидејќи турската армија исто така нападна позиции на сириските демократски сили (СДФ) во близина на градот Тал Абијад.

Еден воен извор на ССА изјави дека ниту сириската армија ниту СДФ не ја испровоцирале турската армија и нивните сојузници.

Тој посочи дека ССА и СДФ одговориле на провокациите на непријателот, кои претрпеле големи загуби.Во последниве денови имало чести напади на џихадистите и нивните сојузници на позициите на ССА и СДФ.

Related posts

Leave a Comment