Свет

Турскиот министер за надворешни работи: Сите гледаат дека има сили кои не би сакале борбите во Украина да завршат

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 24 TV'nin konuğu olacak

Сите гледаат дека има сили кои не би сакале да завршат непријателствата во Украина, сега овие сили речиси и не ја кријат својата намера, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

„Сите гледаат дека има и такви кои не сакаат војната да заврши. Сега овие земји речиси веќе не се кријат “, го цитира министерот медиумот Хабер .

Според претставникот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, земјите од Запад наводно се натпреваруваат во обемот на испораки на оружје за Украина .

Таа нагласи дека западните земји прават се за да ја одложат активната фаза на руската специјална операција во Украина.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја објави намерата на Западот да го испровоцира Киев „да се бори до последниот Украинец “ .

Related posts

Leave a Comment