Регион

Турските ловци Ф-16 прелетаа низ грчките острови

Getty Images / Чунг Сунг-јуни / персонал

Два турски борбени авиони влегле во грчкиот воздушен простор без дозвола и прелетале над двата егејски острови, соопшти грчката армија.

Ловците Ф-16 најпрво летаа преку островот Фармакониси околу 11 часот и седум минути подоцна преку Агатониси, пренесува „Катимерини“.

Тие биле пресретнати од грчки борбени авиони во согласност со меѓународните процедури, се вели во соопштението.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!