Свет

Турски воен конвој влегува во северниот дел на Хама

 

 

Турски воен конвој, наводно, влегол во северозападниот регион на Сирија утрово, објавија активисти на опозицијата преку социјалните медиуми.

Според извештаите, турскиот воен конвој првпат влегол во Сирија од соседната провинција Хатај, пред да се пробие низ гувернијата Идлиб до градот Морек.

Во градот Морек се наоѓа една од најголемите набљудувачки места на турската војска во рамките на провинцијата Хама.

Related posts

Leave a Comment