Политика

Турција вети дека ќе соработува со Сирија против „терористите“

Коментарите на Анкара доаѓаат откако ги објави плановите за нова воена офанзива против курдските милитанти поддржани од САД

Највисокиот турски дипломат вети дека ќе и помогне на сириската влада во напорите да ги собори курдските борци со седиште во североисточниот дел на земјата, кои Анкара ги смета за „терористи“ , и покрај неодамнешниот пораст на тензиите откако Турција ги исполни заканите дека сама ќе преземе воена акција.

Говорејќи за турската телевизија ТВ100 за интервју во средата, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека неговата земја е подготвена да работи заедно со Дамаск против курдските милитанти кои се борат под знамето на Сириските демократски сили (SDF) поддржани од САД.

„Ќе дадеме секаква политичка поддршка за работата на [сирискиот] режим во овој поглед. Најприродното право на режимот е да расчисти со терористичката организација(SDF) на своја територија“ , рече шефот на дипломатијата за курдската формација која е присутна во североисточниот дел на Сирија. 

Чавушоглу продолжи  дека Турција, исто така, посегнала со Иран по ова прашање, бидејќи Исламската Република долго се борела за поддршка на сириската влада против бунтовниците и џихадистичките групи за време на децениската граѓанска војна во земјата.

Сепак, иако Дамаск периодично соработуваше со курдските борци, тој во голема мера ги фокусираше своите напори на сунитските милитантни фракции – некои поврзани со Ал Каеда и Исламската држава (ИД, порано ИСИС) – и дури соработуваше со СДФ и сојузничките курдски единици во таа борба на моменти.

Сириската влада допрва треба да одговори на понудата за поддршка на Анкара, но гласно се спротивстави на каква било унилатерална турска воена акција на нејзина територија. Во јуни Турција објави планови за нова офанзива во регионите под контрола на Курдите во Сирија, велејќи дека ќе создаде „безбедна зона“ од 30 километри долж границата меѓу Сирија и Турција, план сличен на претходните турски операции во пограничните градови како што е Манбиџ.

Како одговор, Сирија, наводно, зајакнала голем број позиции околу нејзините провинции Хасака и Рака со помош од руските сили, предупредувајќи дека нема да толерира турска „агресија“.

Сепак, Анкара не е вознемирена од предупредувањата, бидејќи веќе започна вооружени операции во Хасака и на други места, вклучително и напад со беспилотно летало во кој минатата недела беше убиена истакната жена курдска командантка во близина на Камишли. Нападот поттикна порака на сочувство од Вашингтон, кој долго време се вградуваше во СДФ и ги поддржуваше, по неуспешните долгогодишни напори за вооружување и обука на сунитските бунтовници кои имаат за цел да ја соборат владата во Дамаск.

Чавушоглу ја критикуваше американската изјава, нарекувајќи ја „неприфатлива“ и „добар пример за неискреноста на САД во борбата против тероризмот“.

Сепак, иако Турција останува фиксирана на курдските групи, таа исто така поддржува и сили на паравоени борци во Сирија кои ги нарекува „Сириска национална армија“, главно составена од остатоци од бунтовничката Слободна сириска армија, друга фракција која порано беше поддржана од САД. Шефот на дипломатијата инсистираше на тоа дека Дамаск мора да прави разлика помеѓу „терористите“ и „умерената опозиција“, очигледно мислејќи на единиците поддржани од Турција кои дејствуваат во Сирија.

Related posts

Leave a Comment