Свет

Турција: Грција пукаше во товарен брод во Егејското Море

Brod Anatolian: Nastavljena plovidba u pratnji dva čamca

Турската крајбрежна стража денеска соопшти дека грчката крајбрежна стража отворила оган врз товарен брод кој пловел во меѓународни води во Егејското Море.

Се додава дека нема жртви во пукотницата на 20 километри југозападно од турскиот остров Бозчада во саботата и дека по „вознемирувачкото пукање“ на два грчки брода, турските крајбрежни бродови отишле во областа, но потоа Грците заминале.

Турција долго време тврди дека Грција ги прекршува меѓународните договори со стационирање војници на островите во близина на турскиот брег на Егејското Море, а исто така ја обвини Атина дека со нејзината противвоздушна одбрана цели турски авиони за време на вежбите на НАТО над источниот Медитеран.

Related posts

Leave a Comment