Регион

Турција е подготвена за реинвазија на Кипар доколку е потребно : Ердоган

 

Турските вооружени сили се подготвени за реинвазија на Кипар “ако е потребно за гаранција на животот и безбедноста на кипарските Турци”, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во саботата.

“Целиот свет ја гледа нашата решеност. Никој не смее да се сомнева дека херојската турска војска, која го гледа [северен] Кипар како нејзина татковина, нема да се двоуми да го преземе истиот чекор како пред 45 години, доколку е загрозен животот и безбедноста на кипарските Турци “, изјави Ердоган за Новинската агенција Анадолу .

Коментарите на Ердоган за 45-годишнината од контроверзната инвазија на турската армија врз северен Кипар во 1974 година.

Денес, островот Кипар е поделен . Северниот дел на островот е под контрола на владата поддржана од Анкара.

Related posts

Leave a Comment