Свет

Турција, најверојатно, нема да биде протерана од НАТО поради купувањето на С-400, вели рускиот сенатор

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс претходно изјави дека Турција мора да одлучи дали сака да остане “критичен партнер во најуспешниот воен сојуз во историјата” или да направи “несовесни одлуки”

Тешката позиција на Анкара за купување на ракетен систем на руски С-400 докажува дека Турција не сака да биде диктирана, изјави за ТАСС претседателот на Советот за надворешни работи на Советот на Руската Федерација Константин Косачев. Сепак, според него, Турција најверојатно нема да биде протерана од НАТО поради својот став.

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс на средбата на 70-годишнината од НАТО во средата изјави дека Турција мора да направи избор. “Дали сака да остане критичен партнер во најуспешниот воен сојуз во историјата или сака да ја ризикува безбедноста на тоа партнерство, правејќи такви несовесни одлуки кои го поткопуваат нашиот сојуз?” тој рече:

“Верувам дека состанокот во Вашингтон нема да направи ниту една од страните да ја смени својата позиција, дебатите ќе продолжат. Турција нема да замине ниту да биде протерана од НАТО”, истакна Кошачев. “Сепак, самата војна на зборови со Вашингтон потврдува дека Анкара го остварува своето воено и политичко значење и одбива да биде диктирана”, истакна рускиот сенатор.

Тој рече дека Пенс, всушност и даде ултиматум на Турција. “Секако дека нема никаква врска со

наводните технички некомпатибилности помеѓу руското и НАТО оружје, па Турција јасно стави до знаење со тоа што даде одговор во стилот на Пенс: САД треба да изберат дали сакаат да останат сојузник на Турција или пријателските односи се во ризик бидејќи САД ги соединуваат своите сили со терористи за да ја поткопаат безбедноста на Анкара. Тоа е јасно видливо од поддршката на САД  за курдските вооружени единици во Сирија “, истакна Кошачев.

Според високиот руски сенатор, Анкара зазеде тежок став, бидејќи “има посилни карти во ракавот”. Особено, што Турција е најважниот член на НАТО во регионот на Црното Море.

“Едноставно кажано, на НАТО му треба Турција повеќе отколку што на Турција и е потребен НАТО, бидејќи алијансата може да даде многу малку помош на Анкара во решавањето на прашањата со кои се соочува.

 

С-400 договор

 

Вестите во врска со руско-турските разговори за испорака на системите С-400 дојдоа во ноември 2016 година. Во септември 2017 година, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека Анкара потпиша договор со Москва за купување на комплексите С-400 и извршила авансно плаќање. Анкара ќе го започне распоредувањето на системите С-400 во октомври 2019 година, рече турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција по разговорите со Ердоган изјави дека Москва решила да ја зголеми испораката на системите С-400 до Анкара. Ердоган, пак, на 9-ти март рече дека Турција нема да ги напушти плановите за купување на руски ракетни системи.

САД неодамна го суспендираа учеството на Турција во програмата Ф-35 околу плановите на Анкара да ги купат С-400 системите од Русија.

С-400 Tриумф(НАТО известувачко име: СA-21 Гроулер) е најнапредниот далечински противвоздушен ракетен систем со долг дострел, кој стапи во употреба во 2007 година. Тој е дизајниран да ги уништи авионите, крстосувачките ракети и балистичките проектили, вклучувајќи ги и оние со среден дострел и исто така може да се користи против цели на земјата. Системот С-400 може да уништува цели на растојание од 400 км и на надморска височина од 35 км.

 

 

Related posts

Leave a Comment