Свет

Турција предлага да ги евакуира ранетите од Азовстал

Potret Anggota Militer Ukraina yang Mendapatkan Perawatan di RS Darurat -  Foto Tempo.co

Турција предложи евакуација на ранетите борци скриени во фабриката за челик Азовстал, изјави Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Калин рече дека пред две недели во Киев лично разговарал за предлогот со украинскиот претседател Володимир Зеленски и дека тој останува на маса, иако Москва не се согласила со него.

Според планот, луѓето евакуирани од фабриката за челик Азовстал ќе бидат транспортирани по копнен пат до пристаништето Бердјанск, кое, како и Мариупол, се наоѓа на Азовското Море, а турски брод би ги превезувал преку Црното Море до Истанбул. , рече Калин.

„Ако тоа може да се направи на тој начин, со задоволство би го направиле тоа. Ние сме подготвени. Всушност, нашиот брод е подготвен да тргне и да пренесе повредени војници и други цивили во Турција“, рече Калин, кој е и советник за надворешна политика на Ердоган.

Украина и Русија се уште не ја коментираат оваа можност за евакуација.

Related posts

Leave a Comment