Регион

Турција соопшти дека шестиот руски авион со нова група компоненти за ракетните системи С-400 слета во Анкара

 

 

АНКАРА, 14 јули. Шестиот руски авион со нова група компоненти за ракетните системи С-400 слета во неделата на воздухопловната база “Муртед” во провинцијата Анкара, објави турското Министерство за национална одбрана.

“” Доставите на С-400 системите за воздушна одбрана продолжуваат. За таа цел, шестиот авион слета на воздухопловната база “Муртед”, “се вели во соопштението на министерството.

Претходно во неделата слета петтиот авион со С-400 компоненти.

Испораките на руските ракетни системи С-400 во Турција започнаа на 12 јули. Според турското Министерство за национална одбрана, истиот ден, три товарни авиони испорачале неколку камионски носачи и транспортно возило за системите С-400 до воздушната база Муртед. Следниот ден пристигна уште еден руски авион.

 

Related posts

Leave a Comment